Adresně. Bez režie.

Zkus někomu změnit život.

Vaše pomoc už zlepšila život řadě rodin a jednotlivců:

Melchor O. Balansag, Cebu, Filipíny

Stav: Celý příspěvek 38 500,- Kč odeslán.

Melchor před pěti lety ovdověl. Až do 20. 4. 2023 bydlel v malém domku v Cebu City na Filipínách spolu se čtyřmi syny (jedním adoptovaným) a dvěma dcerami. Melchor pracuje jako svářeč za měsíční mzdu v přepočtu zhruba 5000 Kč. Požár nastal kolem 4 hodiny odpoledne, kdy byla celá rodina pryč - Melchor v práci, ostatní ve škole. Nikdo z rodiny tak nebyl zraněn, ale zároveň naráz přišli o všechny své věci. Melchor je zvyklý tvrdě pracovat a nespoléhat se na pomoc druhých. Musel začít znovu od nuly. I s celou rodinou jsou moc vděční za podporu, kterou jste přispěli na znovuvybudování jejich domu!

Tři domácnosti hostů z Ukrajiny

Stav: Celý příspěvek 48 977,- Kč rozeslán.

Příspěvky umožnily v roce 2023 třem domácnostem najít důstojné bydlení a vhodnou práci. Všechny podpořené rodiny jsou od té doby ekonomicky aktivní a soběstačné. Jménem všech příjemců moc díky!

Božena D.

Stav: Celý příspěvek 36 500,- Kč odeslán.

Božena žije v Sokolově a trpí zdravotními problémy, pro které jí byla přiznána invalidita. Podstatnou část svého života se starala o nemocnou dceru, do toho všeho jí při nehodě zemřel manžel. Protože se jí kvůli rokům péče o dceru nedostává odpracovaných let, nemá nárok na výplatu invalidního důchodu. Příspěvek ze sbírky jí umožnil důchodové pojištění doplatit a nárok na výplatu invalidního důchodu získat. Dostala se tak z bludného kruhu chudoby.

Angelina P. Engines, Cebu, Filipíny

Stav: Celý příspěvek 17 250,- Kč odeslán.

Angelina a její manžel Joel se živí jako drobní chovatelé - pěstují drůběž a prasata. Utrpěli úraz, když cestovali na malém motocyklu a srazil je jiný řidič. Ten uznal svoji vinu a přestože sám je chudý, přispěl na prvotní ošetření alespoň drobnou částku, kterou mohl; dál ale již nemá kde brát. Joel se docela rychle zotavil, její koleno ale nakonec muselo být operováno a rána se hojí jen pomalu. Angelina se může věnovat rodinnému hospodářství jen omezeně a navíc je třeba čekat, až prasata dorostou do prodejní velikosti. Finančně manželům pomáhá jejich dcera, která bydlí v nedalekém městě. Díky tomu mají alespoň základní věci k životu, na úhradu nákladů léčby ale už prostředky rodině nezbývaly. Proto byla zařazena mezi vybrané příjemce naší sbírky.

Odkrýt obrázky s úrazem (trošku drsné)

Angelina moc děkuje všem kdo přispěli!

Zesadel Ampo Galinato, Cavite, Filipíny

Stav: Shromážděno 6 200,- Kč, celá částka vyplacena.

U Zesadel (49), dvojnásobné maminky z města Silang v probincii Cavite na Filipínách bylo diagnostikováno revmatické onemocnění srdce, život ohrožující stenóza aorty a chlopně. Problém lze i kvůli dalším zdravotním komplikacím řešit jedině chirurgicky, a to mechanickou náhradou chlopně i části aorty. Rodina a blízcí přátelé Zesadel na operaci přispějí tak jak jen můžou, celkové odhadované náklady jsou ale výrazně mimo jejich možnosti.

Gerald Cantarona a jeho rodina, Bocawe, Cebu, Filipíny

Stav: Shromážděno 24 000,- Kč, celá částka 7. 3. 2022 vyplacena.

Jednou z rodin, které na Filipínách v prosinci 2021 zasáhl supertajfun Rai/Odette jsou Cantaronovi z Pamutan Sitio, Bocawe, Cebu City. Manželé Gerald a Richell se živí prodejem zeleniny a spolu se třemi dětmi žijí ve skromném domku, který byl ale téměř zničen poté, co na něj spadla kokosová palma. Domek nešlo snadno opravit, protože byly zničeny i nosné části střešní konstrukce. Tajfun krom domku zničil i jejich úrodu. S tím nejnutnějším pro přežití jim pomohli přátelé v místě, na obnovu bydlení to ale nestačilo.

Z prostředků ze sbírky již probíhá stavba nového domku, viz poslední fotky. Díky!

Domácnost z Ukrajiny v nouzi

Stav: Celá částka vyplacena.

Uprchlickou krizi v souvislosti s děním na Ukrajině není třeba přibližovat. Poskytnuté prostředky umožnily podpořit matku z Lysičansku, která v důsledku vojenské agrese přišla o byt krátce poté, co odcestovala za prací do Česka. I její manžel, dva synové a další členové rodiny museli z domova utéct a nyní žijí v provizorních podmínínkách na různých místech Ukrajiny. Ona sama tvrdě pracuje a ze své skromné mzdy nyní podporuje celou svoji rodinu. Protože byla v ČR již krátce před invazí, nezískala nárok na udělení dočasné ochrany a s tím související podporu ze strany státu. Pomoc ze sbírky pomohla tuto nepříznivou situaci alespoň trochu zmírnit.

Bernabe Cuaco a jeho rodina, Poblacion, Panglao na ostrově Bohol, Filipíny

Stav: Shromážděno 14 200,- Kč, celá částka 11. 2. 2022 vyplacena.

Supertajfun Rai, na Filipínách známý jako Odette, zasáhl 16. prosince 2021 filipínské provincie Bohol, Cebu, Negros, Leyte, Surigao a další (viz mapa, wikipedia nebo zpráva na irozhlas). Síla bouře je vidět z mnoha videí sdílených na Internetu, např. zde nebo zde. O život připravil více než 400 lidí a škodami na majetku se stal nejničivější přírodní pohromou na Filipínách od tajfunu Yolanda (Haiyan) z roku 2013. Obnova infrastruktury je na měsíce až roky. Do pomoci se zapojila řada organizací.

Vaše příspěvky pomohly konkrétně rodině Cuacových z ostrovu Bohol. Otec rodiny Bernabe s manželkou Zenabel sdílejí domácnost s 8 dětmi (Sarah, Samuel, Seth, Shem, Jehu, Jotam, Jepte, Shilo mae). Otec spolu se synem Sethem pracují jako rybáři a tak rodině zajišťují hlavní obživu. Celá desetičlenná rodina se díky včasné evakuaci zachránila, ale jejich skromný dům tajfun téměř zničil. Tajfun také vážně poškodil jejich rybářskou loď a výrazně jim zkomplikoval další možnost obživy.

Stav před a pak po - díky všem kdo jste přispěli!

Cathy Manguiran, Davao, Filipíny

Stav: Shromážděno 5 500,- Kč, celá částka 9. 5. 2022 vyplacena.

Rodinu Cathy jste podpořili již v roce 2019, kdy jí bydlení zničily silné přívalové deště, jež rozvodnily řeku Talomo. Rok 2022 byl začal pro Cathy obtížně, sérií zdravotních problémů. Poslední náročnou událostí a zároveň ránou pro napjatý rodinný rozpočet bylo to, když nejstaršího syna pokousal pes a bylo nutné zaplatit sadu očkování proti vzteklině, jež se na Filipínách mezi toulavými psy poměrně běžně vyskytuje.

Kostěnice, Česko - pomoc ukončena

Stav: Sběr prostředků ukončen, celá částka vyplacena

Celkem 36 jednotlivými dary jste podpořili mladou rodinu z Kostěnic, které požár stodoly 26. 5. 2020 dostal do obtížné ekonomické situace. Podrobnosti o události zde. Škoda byla předběžně vyčíslena nejméně na 200 000 Kč, a to zejména kvůli zničené střeše, strojům a vybavení. Fotografie jsou převzaty z denik.cz, pořízeny byly Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje, fotografie ze zásahu jsou na webu HZS. Veškeré vybrané prostředky byly vyplaceny a použity na rekonstrukci budovy a obnovu jejího vybavení.

Cathy Manguiran, Davao, Filipíny - prvotní pomoc ukončena

Stav: Shromážděno 15 500,- Kč, celá částka vyplacena.

Cathy donedávna žila se svými čtyřmi dětmi v jednoduchém domku v oblasti Keith Williams poblíž řeky Talomo v městě Davao. Ve středu 28. 8. přišly silné přívalové deště do nedalekých hor. Když začala voda stoupat, Cathy dokázala dostat přes řeku do bezpečí tři své větší děti. Než stihla připravit na cestu i nejmenší, řeka stoupla natolik, že už se nedala překonat. Nakonec se dostala do bezpečí díky obětavosti souseda, který jí nabídl místo na své motorce. Všichni přežili, nicméně rodina přišla prakticky o všechen skromný majetek a momentálně bydlí provizorně v malé místnosti u příbuzných. Z prvního daru se podařilo pořídit pro Cathy a její děti základní potraviny a oblečení. Rádi bychom přispěli i na obnovu jejího bydlení, a to raději na nějakém bezpečnějším místě.

Vinnea Hanaji Ampo, 12 let, Bohol, Filipíny - pomoc ukončena

Stav: Shromážděno 3 000,- Kč, celá částka vyplacena.

Vinnea dostala v polovině srpna akutní zápal plic doprovázený opakovanou ztrátou vědomí. Rodina za léčbu zápalu plic utratila své úspory a půjčila si peníze kde jen to bylo možné. Lékaři vyjádřili podezření, že problém by mohl být i se srdcem a pro určení stavu a stanovení dalšího postupu doporučili ultrazvukové vyšetření. To si již rodina nemohla dovolit; příspěvek ze sbírky umožnil toto vyšetření provést. Ultrazvukové vyšetření potvrdilo, že srdce není úplně v pořádku, nicméně zřejmě budou třeba další vyšetření pro zpřesnění diagnózy. Nejprve je ale třeba úplně doléčit zápal plic a činnost srdce souběžně podpořit vhodnými léky.

Karen a Armando, Davao, Filipíny - pomoc ukončena

Stav: shromážděno 33 000,- Kč, celá částka vyplacena

Zkrat v elektroinstalaci u souseda způsobil požár, který se rozšřířil na dům Karen a Armanda, kde žili spolu se dvěma dětmi (Iviarmd, 8 a Rviannah, 2). Pojištění domu není na Filipínách běžné. Rodina tak naráz přišla o téměř veškerý majetek, dočasné ubytování jim poskytli sousedé a město Davao přispělo menší částkou alespoň na nejnutnější potraviny a další nezbytné spotřební zboží. Díky darům z Česka se podařilo nakoupit většinu potřebného materiálu a šikovný manžel s pomocí přátel dům opět postavil. Vyšlo to celkem levně, že?

Jonas Robles, 15 let, Davao, Filipíny - pomoc ukončena

Stav: shromážděno 27 213,- Kč, celá částka vyplacena

Obě Jonasovy nohy a jedna ruka jsou od jeho narození postiženy. Kompenzační pomůcky používal již několik let a již z nich vyrostl. Sbírka, kterou doplnily menší dary starosty města Davao a dalších dárců na Filipínch, umožnila pořídit kompenzační pomůcky nové, kvalitnější a nastavitelné, které by mu měly vydržet do dospělosti.

Vanessa Derampatun, 6 let, Davao, Filipíny - pomoc ukončena

Stav: Shromážděno 44 314,- Kč, celá částka vyplacena.

Vanesse byl kvůli vrozené vadě zažívacího ústrojí ihned po narození chirurgicky proveden vývod břichem. Z výtěžku sbírky byla hrazena operace, která vývod přemístila a také následná léčba. Menší částkou přispěla též rodina a přátelé na Filipínách. Vše problěhlo v pořádku, kvalita života Vanessy díky pomoci výrazně vzrostla.

Cebuánské slovo tabang znamená občerstvení a pomoc. Cebuánština je rodným jazykem prvních příjemců sbírky.